Profilaktyka raka szyjki macicy
Program przeznaczony jest dla kobiet w wieku 25-59 lat. Badanie może być wykonane raz na 3 lata i nie wymaga skierowania.
Co nas czeka jeżeli zgłosimy się do programu:
- cytologia,
- edukacja zdrowotna, w ramach której będzie można uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy.
Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy polegają na wykonywaniu badań cytologicznych wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. Skryning cytologiczny (cytologia), ze względu na niski koszt i wysoką skuteczność jest najpopularniejszą metodą badań przesiewowych.
W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie. Zmiany przedrakowe są wyleczalne w 100%, a rak inwazyjny we wczesnym stadium, leczony odpowiednio, daje wysoki odsetek wyleczeń
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości nowotworem u kobiet w Polsce. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka około 4 milionów pań, a około 2 tysięcy umiera z tego powodu. Współczynnik zachorowania na ten rodzaj nowotworu w naszym kraju jest jednym z najwyższych w Europie.
Kobiety chętne do udziału w programie zapraszamy do:
Przychodni Lekarskiej
87-100 Toruń, ul. Bydgoska 76, tel. 56-6228019